דומיין חינם

ישנן דרכים רבות להציג תכנים באינטרנט. רובן מצריכות השגת דומיין – שם מתחם בעברית. במאמר זה נסביר מהו דומיין, כיצד ומאיפה ניתן לרכוש אותו, מתי מקבלים דומיין חינם ומתי חינמים עלולים לעלות ביוקר...

 מה זה דומיין ?

דומיין הוא כתובת אינטרנט המאפשרת לגולשים להקיש מילים בפורמט קבוע ולהגיע לתוכן האתר שלך. למעשה, צירוף המילים שהוא הדומיין שלך מורכב מצירוף אותיות אנגליות שאתה רשאי לקבוע, בתנאי שאף אחד לא רכש את הצירוף הזה לפניך, ומסיומת מקבוצת סיומות אפשריות. דוגמה לכתובת דומיין היא: space.co.il, כאשר המילה space היא צירוף האותיות החופשי לבחירה, והסיומת הקבועה במקרה זה היא .co.il
 

סיומות של דומיינים

בארץ עומדות לרשות הלקוח הפרטי והעסקי שתי סיומות לדומיין - .co.il – סיומת לאתרים עסקיים או פרטיים, ו - .org.il – לאתרי אינטרנט של ארגונים או עמותות. אתרים בסיומת il צפויים להיות בשפה העברית. עבור אתרים שפונים ללקוחות שאינם בישראל או אתרי אינטרנט שאינם בשפה העברית, מומלץ לרכוש דומיינים בסיומת שמתאימה לאוכלוסיה שאליה הם פונים. למשל, עבור אתרים אוסטרליים ישנה הסיומת .com.au
 
סיומות בינלאומיות יתאימו לאתרים שעשויים לפנות לגולשים ממדינות שונות. ישנן סיומות בינלאומיות רבות - .com, הסיומת הפופולארית ביותר, שהיא כללית, .net לרשתות, .org לארגונים, .edu לאוניברסיטאות, .gov לאתרים ממשלתיים ועוד.
 

בחירה ורכישת דומיין

בחירת דומיין, בין אם עליך לרכוש אותו ובין אם הוא דומיין חינם, הוא החלטה שיווקית מן המעלה הראשונה. מומלץ להיוועץ במביני עניין ולוודא כי הדומיין בו אתה מעוניין הוא ראשית כל פנוי לרכישה, ולאחר מכן שיווקי מספיק, ברור וקל לכתיבה, זכיר, מתאים לציון על ניירות החברה, וכדומה.
 
דומיינים ישראלים ניתן לרכוש בארץ רק מרשמים שהסמיכה עמותת ISOC – ארגון האינטרנט. ישנן חמש חברות המספקות דומיינים ישראליים, ומומלץ לרכוש דומיין מאחד הרשמים המוסמכים על ידי איגוד האינטרנט הישראלי.
 
דומיינים בינלאומיים ניתן לרכוש ממספר רב של רשמים מוסמכים באנגלית, בדכ"ל .ההליך נעשה בשפה האנגלית והוא מורכב, לכן מומלץ לרכוש דומיין בינלאומי מרשמי דומיינים ישראלים דרך חברת איחסון או איש מקצוע אחר 

דומיין חינם

חשוב לברר ולערוך השוואת מחירים, חברות רבות המשווקות שירותי אחסון אתרים (Hosting) נותנות דומיין חינם, בעת רכישת חבילת אחסון אתרים שנתית. מדובר בשוק תחרותי, בו דומיינים חינם, זה רק קצה הקרחות מבחינת ההטבות שניתן לבקש ולקבל מחברות שונות. אולם אַלְיָה וְקוֹץ בָּהּ -  יש חברות אחסון אתרים חובבניות הקושרות אותך לחוזה שנתי וכמגלים שהשירות גרוע - גם נשלם על הדומיין וגם יגרם לנו עוגמת נפש. 
 
שימו לב, קיימות חברות המציעות סאב דומיין חינם, סאב דומיין הוא דומיין "מדרגה שלישית", דומיין "בן" של דומיין ראשי, לדוגמה – myname.ebuse.com.

 
דומיין הראשי הוא ebuse.com, והדומיין myname נמצא מתחתיו. יש משמעויות רבות לשימוש בדומיין מסוג זה. לרוב, דומיין כזה מתאים לאתרים אישיים ולא לאתרים מקצועיים או אתרים שיווקיים. אמנם, זהו דומיין חינם וניתן להשיגו דרך אתרים רבים, אולם לשיטה זו יש מספר חסרונות שחשוב להכיר:

 
ראשית, כל התכנים שיקושרו לדומיין שכזה, תלויים בדומיין האב, שנמצא מעליו, ובספק שלו. האתר אינו עצמאי, אלא תלוי. ביום שבו האתר הראשי ייפול, או שבעליו יפסיק לספק שירותי סאב דומיין – כל האתרים שמתחתיו ייעלמו כלא היו. הם אינם בבעלותכם, הם רק ניתנו לשימושכם כל עוד זה התאים לבעליו החוקי של הדומיין.
 
יתרון של סאב דומיין חינם, יכול להיות משמעותי אם האתר שלך קשור או ירוויח מהחיבור עם דומיין האב. למשל, אם הסאב דומיין מייצג נישה באתר הראשי, שהיא מעין קטגוריה נפרדת. במקרה כזה, חשוב מאוד להסדיר את נושא הזכויות הקנייניות שעלולות להוות סלע מחלוקת לא קטן בעתיד.
 
מאמרים אחרונים

קישורים
דומיין | מפת האתר
דומיינים - דומיינים - דומיינים ........